1 minute
НАЕК «Енергоатом» навряд чи зможе задіяти у опалювальний період 14 із 15 енергоблоків АЕС, незважаючи на плани Міненерго. Про це свідчить план ремонтів на атомних станціях. Згідно з ним, у певні періоди січня-лютого в ремонті будуть 2 блоки, у лютому – 3, а у березні – 5.
Джерело: Kosatka.Media
Kosatka.Media вивчила плани атомників та попросила прокоментувати їх Бориса Костюковського – наукового директора ГО «Бюро комплексного аналізу та прогнозів», екс-начальника відділу з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей НЕК «Укренерго». Борис Анатолійович упродовж кількох останніх років готував «Звіт про оцінку відповідності (достатності) генеруючих потужностей України».
Плани Енергоатому
Згідно з «Оперативним графіком експлуатації енергоблоків АЕС у 2021 році» від 4 жовтня (документ охоплює також 1 півріччя 2022 року), Енергоатом планує ремонти таких блоків на Рівненській (РАЕС), Запорізькій (ЗАЕС), Южноукраїнській (ЮАЕС) та Хмельницькій (ХАЕС) атомних електростанціях: РАЕС-4 (1000 МВт) – з 25.11.2021 до 10.04.2022 (середній ремонт);
РАЕС-1 (440 МВт) – з 18.01.2022 до 07.04.2022 (середній ремонт);
ЗАЕС-1 (1000 МВт) – з 01.03.2022 до 28.07.2022 (середній ремонт);
ЮАЕС-3 (1000 МВт) – з 13.03.2022 до 28.06.2022 (середній ремонт);
ХАЕС-2 (1000 МВт) – з 16.02.2022 до 18.05.2022 (капітальний ремонт).
Це означає, що у грудні повністю не працюватиме РАЕС-4, у січні – РАЕС-4 та частину місяця РАЕС-1, у лютому – РАЕС-1 та РАЕС-4 (обидва повністю), ХАЕС-2 (частину місяця), у березні – ЗАЕС-1, РАЕС-1, РАЕС-4, ХАЕС-2 (чотири повністю) та ЮАЕС-3 (частину місяця).
Зазначимо, що раніше Енергоатом публікував графіки ремонтної кампанії, але потім перестав давати їх у відкритий доступ. Документ, на який посилається Kosatka.Media, не має грифів таємності та інших обмежень.
Графік ремонту енергоблоків на українських АЕС. Жовтим кольором позначені початок і кінець ремонтів. Фото: Kosatka.Media
При цьому міністр енергетики України Герман Галущенко, звітуючи 5 листопада перед Верховною Радою, вкотре заявив, що атомна генерація буде задіяна на повну потужність, що заощадить 3,6 млн тонн вугілля.
«Ключовим стабілізуючим чинником цього опалювального сезону буде атомна генерація. Мова йде про максимальне залучення атомних блоків до виробництва електроенергії. У прогнозному балансі на цей рік навантаження буде рекордним на атомну генерацію за останні 5 років. Мова йде про +7 млрд кВт-год, що на 15% більше від минулорічного. Таке збільшення виробництва електроенергії дозволить зменшити потребу у вугіллі на 3,6 млн тонн. Для забезпечення такої роботи та максимального залучення блоків атомної генерації здійснюються заходи щодо оптимізації ремонтної кампанії. Відповідно переглянуто прогнозний баланс», – сказав Галущенко.
Він зазначив, що станом на сьогодні працює 11 блоків АЕС.
«Ми маємо план на листопад включати додатково ще 2 блоки, на початку грудня ще один блок. Можливо, ми цей термін посунемо на листопад. Йдеться про те, що в роботі у нас буде 14 блоків із 15», – сказав Галущенко.
Борис Костюковський: «У попередні роки надто багато щастило»
– Цього року Енергоатом уже тричі змінював графік своїх ремонтів. Жодної відповідальності за це, по суті, немає. Але під графік та його можливі порушення слід планувати запаси палива інших генерацій. І, припустимо, я керую ТЕС і розумію, що тут атомники будуть виробляти багато, а тут мало. Отже, мені запасів багато не потрібно. І прогнозний баланс передбачає, що в такий період мені потрібно мати гарантований запас вугілля на 10 днів для станцій на вугіллі марки «ДГ» та 20 днів – для марки «АШ».
Минулого року, коли з ремонту вчасно не вийшли два блоки АЕС, почали палити вугілля, але тоді ми мали запаси. Як ми будемо розрулювати подібну ситуацію цього року, я не розумію.
За ідеєю вони хочуть, щоб у нас у грудні, січні та лютому практично не було ремонтів блоків АЕС. Але як показує практика за останні роки, найсильніші морози у нас наприкінці лютого та на початку березня. А в цьому плані у нас два енергоблоки по 1000 МВт у ремонті. У нас критичні 5 місяців – з листопада до кінця березня, і в який період буде найхолодніше, ніхто не знає.
Взимку розраховувати на ВДЕ не можна – їх практично немає. Ми працюємо з кліматологами, за прогнозом у нас буде велика хмарність, мало сонця, вітер може два дні дути добре, потім затихнути до нуля. А якщо буде сильний мороз, до нас зайде нормальний антициклон, тоді вітру взагалі немає. І ми зможемо закритися лише нормальною генерацією.
Виникає питання – ми маємо 15 атомних енергоблоків потужністю 13,4 ГВт. Припустимо, споживання у піку буде 24 ГВт. Навіть якщо працюватимуть усі блоки АЕС, нам у пік потрібно буде взяти ще десь 10 ГВт. Проблема не лише у тому, що ми 2 листопада просили аварійну допомогу. Ми зараз ще й зливаємо всю воду на ГЕС. Зима ще не почалася, а ми вже йдемо нижче узгодженого рівня водосховищ. Боюся, що взимку у нас теж не буде великої генерації від ГЕС. Можливо, ми «заряджатимемо» ГАЕС, коли у нас буде профіцит потужності, щоб було можна їх використовувати в пік. Тим самим ми підвищуватимемо ціну електроенергії на ринку.
Ще питання – чи зможуть усі блоки АЕС вийти з ремонту? Минулого року було багато вугілля, але АЕС вчасно не вийшли із ремонту. І теплова генерація спалювала вугілля замість атомної генерації, що не працювала. Чи може повторитись така ситуація зараз? Це питання, особливо з урахуванням того, що Енергоатом має проблеми з усіма постачальниками, ремонтниками. Але навіть якщо всі блоки працюватимуть, який шанс, що взимку якийсь не випаде з роботи?
Вугілля немає, ТЕС не працюють. На дорогому газі їх ніхто не хоче запускати. Росії не цікаво експортувати нам електроенергію та вугілля. Їй вигідніше використовувати їх для постачання своїм споживачая електроенергії, а зекономлений природний газ продавати до Європи. Тож на мій погляд ймовірність того, що ми безболісно пройдемо цей сезон, нульова. Так, може бути тепло, підуть дощі, буде багато води, атомка відпрацює нормально, ми з вугіллям якось розберемося, а ціни на газ різко впадуть і ми запустимо ТЕЦ. Але я думаю, що нам у попередні роки занадто багато щастило, коли ми багато разів проходили на межі.