У 2017 році світовий ринок електроенергії оцінювався в 5,61 млрд. дол. США. Майже 9/10 обсягів купівлі-продажу електроенергії припадає на країни Європи.
Найбільшими експортерами є Франція (1,75 млрд. дол.), Німеччина (731 млн. дол.), Нідерланди (410 млн. дол.), Іспанія (358 млн. дол.), Боснія і Герцеговина (294 млн. дол. ).
Найбільші імпортери - Італія (2,21 млрд. дол.), Великобританія (1,07 млрд. дол.), Марокко (360 млн. дол.), Греція (328 млн. дол.).
Особливістю сучасного світового господарства є випереджаюче зростання споживання електроенергії, що полегшує регулювання енерговитрат, а з удосконаленням технології та бурхливого розвитку всіх видів електроніки та цифровізації економіки - масштабно підвищує енергоефективність трудовитрат.
У 2017 році у вигляді електрики було витрачено 43% первинної енергії проти 39% в 2007 році. Генерація електроенергії здійснюється шляхом використання вуглеводневого палива: вугілля (основа генерації, частка в сумарному виробленні електроенергії - 38%) і газу (23%), а також великих ГЕС (16%), АЕС (більше 10%) і ВДЕ (8%). Аналогічний показник для нафти і нафтопродуктів становить всього 3,5%.
За останнє десятиліття розвинені країни скоротили або незначно наростили генерацію електроенергії, тоді як великі країни, що розвиваються, майже подвоїли цей показник (Китай, Індія) або збільшили його на третину (Бразилія, Республіка Корея).
Огляд ситуації за основними енергоносіями. В останні кілька років світова економіка продемонструвала прискорення темпів приросту споживання первинної енергії. Цей показник варіювався в розрізі географічних регіонів, об'єднань держав, окремих економік, секторів господарства, видів енергоносіїв.
Вугілля, один з провідних базових енергоносіїв, виконує також функцію компенсатора ринкових процесів (виходячи з кон'юнктури періодично заміщає газ і нафту). У 2017 році після трирічного скорочення видобутку його випуск збільшився майже на 3%, при цьому попит виріс усього на 1%. Найбільшими світовими виробниками твердого палива залишалися Китай (46%), США (близько 10%), Австралія, Індія та Індонезія (7-8%); провідними споживачами - КНР (близько половини світового споживання), Індія (12%) і США (9%).
У світі виробництво газу, найбільш чистого і ліквідного виду вуглеводневого палива, зросло на рекордні за останні 10 років 4% (середній показник - 2,6% на рік) - в основному за рахунок зусиль Росії і Ірану. Провідними виробниками даного енергоносія були США - 20% від сумарного видобутку, Росія - 17,3%, Іран - 6,1%, Канада і Катар - по 4,8%.
Атомна енергетика після фукусімськой катастрофи в Японії (в 2011 році) тимчасово знизила свою значимість у світовому енергобалансі. Німеччина, яка взяла курс на скорочення АЕС (політика Energiewende), до початку 2018 року зменшила генерацію вдвічі, Японія в 2014 році закрила всі АЕС (лише в останні роки було відновлено кілька реакторів).
В інших 30 країнах-продуцентах генерація атомної електроенергії залишалася стабільною або мала тенденцію до зростання. Найбільшими з них були США (32% сумарної генерації) і Франція (15%), що орієнтувала всю свою економіку на ядерну енергетику (близько 38% національного енергоспоживання первинної енергії).
В останні кілька років високими темпами розвивалася галузь в Китаї. За минуле десятиліття країна в 4 рази збільшила вироблення атомної електроенергії і в 2017 році затвердила свої позиції, увійшовши в трійку світових лідерів (9,4% глобального виробництва). До традиційних продуцентів також відносяться Росія (7,7%), Республіка Корея (5,6%), Канада (3,7%), Україна (3,2%).
У секторі великих ГЕС, як і в атомній електроенергетиці, високих результатів досягла КНР, де в 2007-2017 роках генерація гідроелектроенергії виросла в 2,4 рази (світова - на 32%), і частка країни у відповідному сегменті світового енергоспоживання досягла 28,5 %.
Поряд з КНР найбільшими продуцентами і споживачами електроенергії, виробленої на базі великих ГЕС, є (%): Канада - 9,8, Бразилія - 9,1, США - 7,3, Росія - 4,5, Норвегія - 3,5, Індія - 3,3 і Японія - 2.
У другій половині поточного десятиліття відновлювані джерела енергії (ВДЕ) зберегли високі темпи розвитку. У зв'язку з впровадженням нових ідей і застосуванням сучасних технічних рішень, а також збереженням підтримки з боку держави спостерігається зниження вартості будівництва і експлуатації ВДЕ-об'єктів. За останні роки електроенергія, вироблена з використанням сонячних батарей, подешевшала в ЄС на 73%, а енергія вітроенергетичних установок морського базування - на 23%.
У 2017 році витрата ВДЕ-електроенергії збільшилась на 17% в порівнянні з аналогічним показником в 2016 році. У структурі глобального споживання енергії питома вага даного сегмента виросла з 3,2 до 3,7%, в основному через розширення потужностей морських вітроенергетичних установок. Серед регіонів лідирував азіатсько-тихоокеанський регіон, на частку якого припадало 36% сумарного попиту на ВДЕ-енергію, за ним слідували країни об'єднаної Європи (33%) і Північної Америки (23%). Розвинені країни - спожили ВДЕ-електроенергії на 70% більше, ніж держави, що не входять в ОЕСР.
У 2017 році на шельфі 11 держав Західної Європи та Скандинавського півострова функціонували 4149 вітротурбін, об'єднаних в 94 вітроферми сумарною потужністю 15,8 ГВт. В окремих економіках ЄС вказаний рік став своєрідним кордоном, подолавши який морська вітроенергетика забезпечила більш низьку ціну на електроенергію в порівнянні з відповідними параметрами теплових електростанцій. За даними Глобальної ради з вітроенергетики, в 2017 році в 29 державах сумарна встановлена потужність ВДЕ-станцій досягла 540 ГВт, з них 150 ГВт знаходилися в Китаї.
В останні кілька років акценти в розвитку ВДЕ-сектора змістилися в бік сонячної енергетики. У 2017 році інвестиції в проекти по розширенню потужностей сонячних батарей оцінювалися в 160 млрд дол. У підсумку за рік їх сумарна потужність була збільшена на 98 ГВт (для вітроенергетичних установок даний показник оцінюється в 56 ГВт).
У розрізі країн за інвестиційною активністю лідерство, як і раніше, належало КНР, яка протягом 2017 року направила на розвиток сфери ВДЕ близько 136,6 млрд дол. (Для США цей показник склав 56,9 млрд дол., тобто в 2,4 рази менше).