1 minute
Природний газ - суміш вуглеводнів, без кольору і запаху, є найважливішим сировинним ресурсом. Основу природного газу становить метан (CH4) - найпростіший вуглеводень (органічна сполука, що складається з атомів вуглецю і водню). Зазвичай в його склад також входять більш важкі вуглеводні, гомологи метану: етан (C2H6), пропан (C3H8), бутан (C4H10) і деякі невуглеводневі домішки.
Природний газ може існувати у вигляді газових покладів, що знаходяться в пластах деяких гірських порід, у вигляді газових шапок (над нафтою), а також в розчиненому або кристалічному вигляді.
Запаси природного газу. Запаси природного газу мають майже всі країни світу, проте найзначніші з них сконцентровані в певних частинах нашої планети.
Великі поклади природного газу розташовані в Росії, на Близькому Сході, в регіоні Персько-Арабської затоки, в Північній Америці включаючи США, на Далекому Сході, в Китаї, а також в Африці - Алжирі та Нігерії.
Європа також має запаси природного газу і, перш за все, в Північному морі і країнах, розташованих на його узбережжі. Найбільші європейські запаси природного газу залягають в Норвегії та Нідерландах. Власний видобуток природного газу Німеччини забезпечує одну п'яту частину її загальної потреби.
Розвідані і підтверджені запаси газу на планеті становлять приблизно 185 трлн м³. За розрахунками вчених, цієї кількості газу може вистачити жителям планети на 63 роки.
За деякими оцінками, до цих запасів необхідно додати близько 140 трлн м³ невідкритих поки запасів і 85 трлн м³ важкодоступних запасів.
Найбільша кількість розвіданих запасів газу розташована на території Росії (48,7 трлн м³), що становить майже чверть обсягу на Землі. На 2-му місці знаходиться Іран (34 трлн м³), на третьому - Катар (25 трлн м³).
Метан і деякі інші вуглеводні широко поширені в космосі. Метан - третій за поширеністю газ у Всесвіті після водню і гелію. У вигляді метанового льоду він бере участь в будові багатьох віддалених від сонця планет і астероїдів, однак такі скупчення, як правило, не відносять до покладів природного газу, і вони до цих пір не знайшли практичного застосування. Значна кількість вуглеводнів присутня в мантії Землі, проте вони теж не представляють інтересу.
Застосування природного газу. Природний газ як викопний енергоносій використовується головним чином для опалення житлових і промислових приміщень, для приготування їжі, вироблення електроенергії, а також в промислово-виробничому секторі для вироблення теплової енергії.
В даний час зростає роль природного газу в світовій енергетиці, споживання якого вже перевищило споживання кам'яного вугілля, а також в нафтохімії, головним чином, через його здатність створювати ефективні відновлювальні середовища.
Газ використовується також в металургійній, цементній, легкій, харчовій галузях народного господарства в якості палива. Часто газ замінює звичайні види палива, такі як вугілля, мазут або торф.
Застосування природного газу більш екологічно, ніж вугілля чи нафти. Він виділяє при згорянні приблизно на 70% менше вуглекислого газу, ніж інші види викопного палива.
При застосуванні в якості палива горить чистіше, ніж мазут, і не залишає продуктів, таких як зола. Як і нафта, природний газ є популярним паливом і основним джерелом енергії для багатьох споживачів.
Як правило, застосування природного газу здійснюється через місцевих постачальників і комунальні компанії. Він зручно перекачується до кінцевого споживача через мережу підземних трубопроводів або транспортується через газові балони. Крім того, для задоволення величезних потреб в обсязі палива його можна транспортувати у вигляді стислого природного газу по країнах і континентах за допомогою великих танкерів.
Природний газ більш рентабельний, тому що він знаходиться в достатку. Як правило, природний газ є більш економічно життєздатним, ніж нафта або вугілля (хоча запаси вугілля більше, ніж запаси газу).
Важливу роль відіграє відносна дешевизна видобутку газу. Якщо газ порівняти з вугіллям, то вартість 1 тони газу в перерахунку на умовне паливо складе всього 10% від вартості вугілля.
У металургійній промисловості використання газу дозволяє заощадити дорогий кокс, збільшити продуктивність печей і поліпшити якість виробленого металу.
Застосування газу на теплових електростанціях дозволяє значно заощадити на транспортуванні палива, збільшення часу роботи котлів, автоматизації управління електростанцією і скорочення чисельності необхідного персоналу.
Останнім часом важливим напрямком застосування газу є використання його в якості палива для автомобілів. Поряд з більш низькою ціною газу в порівнянні з бензином, його застосування дозволяє зменшити викиди шкідливих речовин, що утворюються при роботі автомобільного двигуна, на 40-60%.
Споживання газу в світі сьогодні розподіляється приблизно таким чином:
- 45% газу використовується в промисловості;
- 35% використовується в теплових електростанціях;
- 10% газу йде на потреби житлово-комунальної галузі.
Природний газ - найцінніший енергоносій. Він до того ж є екологічно чистим типом палива. Видобуток газу щорічно зростає, що пов'язано із зростанням промислового виробництва і збільшенням народонаселення планети.
Показником розвитку економіки кожної держави є рівень споживання нею енергоресурсів. Більше 70% видобутих корисних копалин відносяться до категорії енергоресурсів. Природний газ є одним з найважливіших видів енергоресурсів. В даний час обсяг газу в енергетичному балансі планети становить близько 25%, а до 2050 року він збільшиться до 30%.
Видобуток газу. Природний газ знаходиться в землі на глибині від 1000 м до декількох кілометрів. У надрах газ знаходиться в мікроскопічних порожнечах (порах). Пори з'єднані між собою мікроскопічними каналами - тріщинами, по цих каналах газ надходить з пір з високим тиском в пори з більш низьким тиском до тих пір, поки не виявиться в свердловині. Рух газу в пласті підпорядковується певним законам. Газ виходить з надр внаслідок того, що в пласті він перебуває під тиском, що багаторазово перевищує атмосферний; таким чином, рушійною силою є різниця тисків в пласті і системі збору.
Газ добувають з надр землі за допомогою свердловин. Свердловини намагаються розмістити рівномірно по всій території родовища для рівномірного падіння пластового тиску в покладі. Інакше можливі перетікання газу між областями родовища, а також передчасне обводнення покладів.