ЕЛЕКТРИКА У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

ЕЛЕКТРИКА У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Життя сучасної людини неможливо уявити без електрики. Промисловість, сільське господарство, наука, медицина, радіо і телебачення, інтернет, численні види зв'язку, побутові прилади і пристрої, системи опалення та кондиціонування повітря, освітлення міських вулиць і автодоріг - це лише незначна частка застосування електрики в сучасному світі. І природно, що припинення енергозабезпечення навіть на незначний період часу призводить до повного паралічу життєдіяльності людини, що відбувається не так вже й рідко.

В епоху, коли електрику ще не було відкрито, людина була надзвичайно обмеженою в своїх можливостях. Величезне число ідей, задумів і винаходів не могли бути реалізовані через відсутність в ті часи електрики. Відкриття електричного струму викликало справжній переворот в існуванні і світогляді всього людства. Завдяки цьому безцінному і унікальному відкриттю людська цивілізація отримала можливість стрімко розвиватися, досягати нових висот в науці і техніці. Людина отримала можливість зробити своє життя значно більш комфортним, зручним, ефективним і радісним.

Основний пік робіт і досліджень, пов'язаних з відкриттям електричного струму, припадає на період з кінця XIX століття до початку XX століття. Цей період надзвичайно багатий безцінними і дивовижними відкриттями і винаходами в області електрики. Саме в цей період було закладено міцну наукову базу, яка дала можливість стрімко розвиватися електроенергетиці і досягти сучасного найвищого рівня її розвитку практично у всьому світі.

Внаслідок того, що значення електрики в усіх сферах життєдіяльності сучасного суспільства просто колосальне, проблеми стабільного і якісного енергопостачання; надійної і стійкої передачі електроенергії від електричних станцій до споживачів; проблеми безперебійного функціонування різноманітного електротехнічного обладнання є надзвичайно важливими і актуальними на сьогоднішній момент часу.

Якісного, стабільного і безперебійного енергозабезпечення вкрай потребують промислові та сільськогосподарські підприємства, урядові, фінансово-економічні та оборонні структури, науково-дослідні центри, заклади охорони здоров'я та освіти. Неможливо назвати ту область сучасної життєдіяльності людини, де б не використовувалася електроенергія. Тому від якісної, ефективної та оперативної роботи структур, що забезпечують безперебійне постачання електроенергією численних об'єктів народного господарства, залежить, у вищій мірі, благополучне і успішне існування людського суспільства.

Енергетика в сучасному світі є основою розвитку базових галузей промисловості, що визначають прогрес суспільного виробництва. В усіх промислово розвинених країнах темпи розвитку енергетики випереджали темпи розвитку інших галузей.

Специфічною особливістю електроенергетики є те, що її продукція не може накопичуватися для подальшого використання, тому споживання відповідає виробництву електроенергії і за розмірами (зрозуміло, з урахуванням втрат) і в часі.

Настільки широке поширення електроенергетики також пояснюється її специфічними властивостями: можливістю перетворюватися практично в усі інші види енергії (теплову, механічну, звукову, світлову тощо); здатністю відносно просто передаватися на значні відстані у великих кількостях; величезними швидкостями протікання електромагнітних процесів; здатністю до дроблення енергії і перетворення її параметрів (зміна напруги, частоти).

У промисловості електрична енергія застосовується як для приведення в дію різних механізмів, так і безпосередньо в технологічних процесах. Робота сучасних засобів зв'язку (телеграфу, телефону, радіо, телебачення) заснована на застосуванні електроенергії. Без неї неможливим був би розвиток кібернетики, обчислювальної техніки, космічної техніки.

Величезну роль електроенергія відіграє у транспортній промисловості. Електротранспорт не забруднює навколишнє cеpeдовище. Велику кількість електроенергії споживає електрифікований залізничний транспорт, що дозволяє підвищувати пропускну здатність доріг за рахунок збільшення швидкості руху поїздів, знижувати собівартість перевезень, підвищувати економію палива.

Таким чином електроенергетика - важлива частина життєдіяльності людини. Рівень її розвитку відображає рівень розвитку продуктивних сил суспільства і можливості науково-технічного прогресу.