Потенціал та особливості експорту природного газу з України

Історія розвитку української газової галузі. З 1950‑х до середини 1970‑х років Україна була однією з провідних газовидобувних країн регіону та експортером газу. Це була епоха розквіту галузі. Український газ використовувався як для потреб внутрішніх споживачів, так і для споживачів сучасної Російської Федерації, Білорусі, Молдови, тодішньої Чехословаччини, Австрії, Угорщини, Румунії, Болгарії та Польщі. В 1975 році сумарний обсяг видобування з родовищ на заході, сході України та в тодішній Кримській області сягнув історичного максимуму та склав 68,1 млрд м3.

Паралельно зі стрімким розвитком української газовидобувної промисловості розвивалися й інші галузі, що інтенсивно використовували газ, зокрема хімічна та металургійна. Проводилася також активна газифікація побутових споживачів – за цим показником Україна і нині залишається одним з лідерів серед європейських країн. В структурі джерел енергії для домогосподарств в Україні на газ припадає майже 60%, в той час як в країнах ЄС – менше ніж 40%.

В результаті цього Україна стала одним з найбільших споживачів газу в світі: на початку 90-х років за цим показником вона була третьою після Російської Федерації та США. Історичного максимуму попит на газ в Україні досяг в 1991 році, коли було спожито майже 119 млрд куб. м.


http://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/df45c509a5a17d09c2257f990039eabf/Body/2.410C?OpenElement&FieldElemFormat=jpg


По мірі вичерпання газових родовищ в 1970‑х роках і зниження обсягів видобутку з одночасним ростом споживання газу, Україна поступово перетворилася з експортера на імпортера газу. Ця зміна співпала з активним розвитком видобування газу в сучасній Російській Федерації та Середній Азії, а також з будівництвом надпотужних газогонів від цих родовищ до країн Центральної та Західної Європи.

Інформація щодо імпорту та використання блакитного палива дає змогу розрахувати, яка частка внутрішнього споживання покривається зовнішнім ресурсом. Починаючи з 2014 року українські споживачі живуть переважно за рахунок внутрішньої газовидобувної промисловості, а частка імпорту є меншою за 50%.

 

Частка споживання природного газу в Україні, що покривається імпортом, %

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

Ці газогони пройшли через територію України та не лише зробили її ключовим транзитером російського газу до Європи, а й забезпечили постійну можливість купувати газ в практично необмежених обсягах. Україна нарощувала споживання газу, але все більше залежала від імпортованого ресурсу. Наприкінці існування СРСР країна забезпечувала лише близько 20% своїх потреб за рахунок власного газу.

За майже 25 років незалежності України споживання газу скоротилося приблизно втричі, передусім за рахунок структурних змін в економіці держави. Попит на газ з боку населення скорочувався значно повільнішими темпами, і тепер більше половини спожитого газу в країні використовується для забезпечення потреб населення. Більше того, внаслідок доступності газу протягом багатьох десятиліть, в значної частини суспільства сформувалося ставлення до нього як до ресурсу, який є майже безкоштовним.

І промисловий, і споживчий сектори української економіки розвивалися в умовах достатку газу. Цей факт пояснює глибину викликів, які Україні необхідно подолати на шляху до енергоефективності та свідомого споживання цього палива. Україна має значні ресурси газу та може повернути собі статус експортера, але для цього вона мусить створити умови для залучення інвестицій в цю галузь. Реформа ринку газу, що включає лібералізацію ціноутворення, є обов'язковою умовою для досягнення газової незалежності України.

Експорт природного газу у період з 2006 по 2010 року. У період з 2006 по 2010 рр. український газовий експорт здійснювався лише сусідній Польщі та у відносно невеликих обсягах. Ц поставки відбувалися в рамках міжурядових домовленостей між Україною в особі НАК «Нафтогаз України» та Польщею в особі державної компанії «PGNiG».

Газ надходив з України до Польщі газопроводом Устилуг (Україна) – Хрубешув (Польща), який було побудовано протягом 2004-2005 рр. Відповідно до міжурядової угоди обсяги постачання мали постійно зростати, а до завершення 2020 року досягти 200 млн м3. На практиці розміри реалізованого газу зростали зі швидкістю 5-15% щороку, однак з 2011 року українська сторона припинила постачання на рівні 6,23 млн м3 за 2010 рік.

 

Динаміка обсягів експорту природного газу з України в Польщу протягом 2006-2010 рр.,

млн м3 (джерело – Державна служба статистики України)

СКАТ-ТРЕЙД природний газ

 

Експорт природного газу у 2019 р. Відновлення експорту газу стало можливим з початку 2019 року після зниження Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифів на вхід та вихід в ГТС України. Зокрема, з 1 січня 2019 року тариф на вхід в ГТС було знижено з 12,47 долара за тис м3 на добу до 6,28 долара за тис м3 на добу (з ПДВ). Це допомогло Україні стати самостійним експортером газу.

Зараз українські газові компанії відкривають нові напрями, експортуючи перші обсяги до сусідніх країн, зокрема, Словаччини та Угорщини. Після відповідного тестування готовності оператора ГТС та митних режимів до нових видів операцій буде здійснюватись подальше постачання газу, залежно від різниці в цінах і доступності внутрішнього видобутку.

Згідно з повідомленням міжнародного аналітичного агентства ICIS, декілька українських газових трейдерів почали готуватися до тестування експорту газу до Центральної Європи.

За даними ICIS, АТ «Укртрансгаз» також проводило переговори з оператором ГТС Польщі Gaz-System щодо отримання дозволу на транзит газу через пункт пропуску "Германовичі". Крім того, українські газові компанії могли б експортувати газ і в Румунію, якщо місцевий оператор мережі Transgaz погодиться створити нову точку з'єднання та в разі будівництва нового інтерконектора.

Український оператор також вивчає шляхи забезпечення сервісу для європейських компаній із закачування і зберігання газу в українських підземних сховищах, потужність яких є найбільшою в Європі та перевищує 31 млрд м3.

Успіх таких планів дасть змогу Україні як транзитеру російського газу диверсифікувати ризики, а також розвинути експортний потенціал.

Слід відзначити, що положення офіційного документу «Енергетична стратегія України на період до 2035 року», оприлюдненого у вересні 2017 року, передбачають плани на збільшення рівня внутрішнього видобутку природного газу до рівня споживання, що дозволить не лише відмовитися від імпортних операцій, а й розпочати експорт. При цьому очікується, що до 2035 року обсяг українського експорту зможе досягти близько 5 млрд м3.

http://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/df45c509a5a17d09c2257f990039eabf/Body/0.D36?OpenElement&FieldElemFormat=gif

За даними НКРЕКП, у I кварталі 2019 року вперше було зафіксовано експорт природного газу з України до країн-членів ЄС у розмірі 2,27 тис. м3.

У II кварталі 2019 року 8 замовників послуг транспортування здійснили вивезення природного газу за межі території України до країн-членів ЄС у розмірі 14,44 тис. м3, з яких 3 тис. м3 було протранспортовано з митного складу газосховищ трьома замовниками послуг транспортування. Таким чином, обсяг експорту природного газу у II кварталі 2019 року становив 11,44 тис. м3, що на 9,17 тис. м3 більше ніж у I кварталі 2019 року.

У III кварталі 2019 року п’ятьом замовникам послуг транспортування було протранспортовано 8,82 тис. м3 природного газу з митного складу газосховищ до кордону країн-членів ЄС. Таким чином, на відміну від попереднього кварталу у III кварталі 2019 року експорт природного газу був відсутній.