СВІТОВИЙ РИНОК ГАЗУ

СВІТОВИЙ РИНОК ГАЗУ

У промисловій статистиці газ різного походження рахується разом, іноді в загальному видобутку природного газу виділяють попутний нафтовий, найбільш цінний з точки зору хімічної промисловості. У зовнішній торгівлі газ поділяється на природний газоподібний, зріджений природний і зріджений нафтовий. Останні отримують в ході очищення природного газу на газопереробних заводах (ГПЗ), при переробці попутного газу на нафтопромислах, а також, в меншій кількості, на нафтопереробних заводах; зазвичай їх розглядають як окремий ринок.

Головний виробничий показник газової промисловості - видобуток товарного природного газу. Як правило, саме цей показник наводиться в першу чергу в національній статистиці і в дослідженнях галузевих організацій. Разом з тим існує також показник валового видобутку газу, що враховує весь обсяг видобутого з надр природного газу, включаючи закачаний назад в пласт, спалений у факелах на газопромислах або просто загублений.

Валовий видобуток газу більше товарного близько на 20%, проте за окремими країнами цей показник коливається в широких межах. Закачування газу в пласт в великих обсягах здійснюється багатьма країнами, наприклад, в США воно становить приблизно 100 млрд. м3 на рік. Ця процедура для одних країн є вимушеним заходом у зв'язку з відсутністю можливості товарного використання газу, а для інших - економічно доцільним способом підтримки тиску в нафтових покладах.

Спалювання газу в факелах і втрати при видобутку оцінювалися більш ніж в 100 млрд. м3, лідерами тут були Нігерія, Росія та Іран. Крім того, статистикою фіксується виробництво сухого газу - природного газу, що пройшов очищення на ГПЗ. В процесі цього очищення вилучаються насамперед зріджені вуглеводневі гази, які є цінною сировиною для хімічної промисловості, а також деякі інші корисні компоненти і непотрібні домішки; обсяг газу при цьому зменшується приблизно на 5-10%. У Північній Америці на ГПЗ переробляється практично весь видобутий газ, а в Росії - лише 10-12%.

До числа провідних виробників газу, крім Росії, Ірану і Катару відносяться (поточний рівень видобутку, млрд. м3 на рік):

  • в СНД - Туркменія (70), Узбекистан (60);
  • в Європі - Норвегія (115), Нідерланди (65);
  • в АТР - КНР (110), Індонезія (70), Малайзія (65), Австралія (50);
  • на Близькому Сході - Саудівська Аравія (100), ОАЕ (50);
  • в Африці - Алжир (80), Єгипет (60);
  • в Північній Америці - Мексика (60).

Торгівля природним газом безперервно розвивається, незважаючи на наявність цілого ряду серйозних обмежень. Головна складність торгівлі полягає в необхідності спеціальної інфраструктури для транспортування. Поставки газу з однієї країни в іншу можуть здійснюватися тільки по газопроводах або, використовуючи технологію скраплення, на спеціальних судах-газовозах (метановозах). Газопроводи прокладаються в основному на суші або мілководному шельфі, лише одиниці проходять через порівняно глибокі морські ділянки, але на невеликій протяжності (наприклад, газопроводи між Алжиром і Італією, між Росією і Туреччиною).

Необхідність створення великомасштабної, дорогої і технологічно складної інфраструктури для торгівлі природним газом обумовлює специфічний характер торгівлі ним. Контракти в основному укладаються на тривалий термін (10-20 років і більше) з умовою гарантованого вибору обумовлених мінімальних обсягів газу (принцип «бери або плати»), а створення експортної інфраструктури ведеться спільно декількома країнами із залученням багатосторонніх кредитів. Домовленості про постачання газу, як правило, досягаються на рівні національних урядів.

Великими експортерами газу, крім Росії, Норвегії, Катару і США, також виступають (сучасний рівень експорту, млрд. М3 на рік):

  • в СНД - Туркменія (45);
  • в Європі - Нідерланди (50);
  • в АТР - Індонезія (35), Малайзія, Австралія (по 30-35);
  • в Африці - Алжир (50), Нігерія (25-30).

Трубопровідна торгівля газом ведеться в рамках декількох регіональних газотранспортних систем. Найбільшою з них є євразійська, що об'єднує Європу, країни СНД і Туреччини, до неї відокремлено мають вихід північноафриканські країни (два газопроводи з Алжиру і один з Лівії). На цю систему припадає понад 60% світової трубопровідної торгівлі газом.

Другий за значимістю район торгівлі - зона НАФТА, яка об'єднує Канаду, США і Мексику, на неї припадає 20%.

Невелика система розташована в Латинській Америці, в її складі Болівія, Бразилія, Аргентина і Чилі. Система Південно-Східної Азії представлена ​​газопроводами між Індонезією, Малайзією і Сінгапуром і газопроводом з М'янми до Таїланду.

Близькосхідна система, що формується, поки представлена ​​розрізненими районами (газопроводи з Єгипту в сусідні країни, з Катару в ОАЕ і Оман, з Туркменії до Ірану), але в перспективі може значно розширитися і об'єднатися з євроазіатської (зараз діє невеликий газопровід з Ірану до Туреччини).

З пуском в експлуатацію першого газопроводу між Туркменією і Китаєм почалося формування нової, східно-азійської системи, до її складу увійшов газопровід М'янма - Китай. Протягом найближчих 10-15 років вона може розширитися за рахунок газопроводів з Росії в Китай і Корею і нових газопроводів з Середньої Азії.

Торгівля скрапленим природним газом (СПГ) має кілька основних центрів формування потоків і попиту. Довгий час головним районом вивезення була Південно-Східна Азія (з Австралією), проте лідерство належить Близькому Сходу: 40% світового експорту відповідно проти близько 30% у АТР. Другорядне значення мають Гвінейська затока (10%), Північна Африка, Тринідад (по 6%), також Сахалін (4%).

Найбільший імпортний ринок СПГ - Східна Азія, на яку припадає 65% глобального попиту. Другий за величиною район споживання - Західна і Південна Європа (включаючи Туреччину) з часткою 20%. Другорядні ринки - Індія, Латинська Америка і Північна Америка (по 4-6%).

Поставки СПГ з Близького Сходу найбільшою мірою спрямовані в Східну Азію (55%) і Європу (близько 25%), значним є експорт в Індію (12%). З Південно-Східної Азії та Австралії СПГ майже повністю вивозиться в Східну Азію. Відвантаження з Гвінейської затоки здійснюються переважно в Східну Азію (50%) і Європу (35%), другорядне значення мають Індія, Північна Америка і Латинська Америка.

Переважна частина поставок з Північної Африки (75%) спрямована в Європу, істотну вагу мають Східна Азія (15%) і Індія (6%). В експорті Тринідаду і Тобаго провідні позиції належать Латинській Америці (понад 50%), меншу вагу мають Північна Америка (20%), Європа (15%) і Східна Азія (10%). Сахалінський газ вивозиться тільки в Східну Азію.

До числа провідних покупців, крім США, Росії, Ірану, також відносяться (поточний рівень імпорту, млрд. М3 на рік):

  • в СНД - Україна (30);
  • в Європі - Італія (65), Великобританія (50), Франція (45), Іспанія (35), Бельгія (30);
  • в АТР - Республіка Корея (50), КНР (45);
  • на Близькому Сході - Туреччина (понад 40);
  • в Північній Америці - Канада (30).

Структура закупівель газу головними імпортерами виглядає так (частки трубопровідного газу і СПГ,%):

  • Японія - 100% СПГ;
  • США - 95 і 5;
  • Німеччина - 100% трубопровідний;
  • Італія - ​​90 і 10;
  • Великобританія - 70 і 30;
  • Республіка Корея - 100% СПГ;
  • Франція - 75 і 25;
  • КНР - 55 і 45;
  • Туреччина - 80 і 20.

В імпорті трубопровідного газу в даний час лідирують Німеччина і США (до кризи США міцно займали перше місце), на третьому місці розташовується Італія, значно випереджає інші країни. Великі покупці - Великобританія, Франція, Туреччина, Україна, Канада, КНР. Головний імпортер СПГ протягом багатьох років - Японія, їй більш ніж в два рази поступається Республіка Корея. Великі покупці - КНР, Індія, Іспанія, Тайвань, Великобританія.

Прогноз попиту. Очікується, що в період до 2035 року газовий сектор буде рости швидше, ніж нафтової і вугільний; споживання газу буде рости на 1,6% щороку (починаючи з 2015).

По регіонах світу, згідно з BP Energy Outlook, основне зростання попиту припаде на Китай, де газ займає все більшу частку в промисловості і енергогенерації. Також високий зріст попиту буде спостерігатися на Близькому Сході і в США, де рівень доступності газу, що підвищується, буде стимулювати попит з боку енергетики.

Місце України на світовому ринку природного газу. Україна займає приблизно 30 місце з видобутку природного газу в світі, добуваючи близько 20 млрд кубів щорічно. І приблизно - 40 місце по споживанню природного газу (близько 30 млрд кубів щорічно).

Україна є нетто-імпортером природного газу, після 2014 року щорічний імпорт становить близько 10 млрд кубів.