1 minute
В новій моделі ринку електроенергії виникли нові гравці. Одним із них стало державне підприємство «Гарантований покупець». Ця компанія відіграє центральну роль у забезпеченні виконання спеціальних обов’язків. Також підприємство бере участь у проведенні «зелених» аукціонів та має ідеї щодо зменшення витрат на купівлю відновлюваної електроенергії. Однією із таких ідей є corporate PPAs – двосторонні договори з приватними компаніями, які готові купувати чисту енергію за ціною вище ринку.
Про розрахунки «Гарантованого покупця» з генеруючими компаніями, боргову ситуацію, вартість електроенергії для постачальників універсальних послуг, можливість імпорту електроенергії для виконання ПСО, роботу на балансуючому ринку та запуск «зелених» аукціонів в інтерв’ю для агентства ExPro розповів директор підприємства Костянтин Петриковець.
ДЖЕРЕЛО: ExPro
Як ви оцінюєте перші результати роботи нового ринку та вашого підприємства?
Перший рік роботи нового ринку сповнений завдань та викликів для усіх його учасників, в тому числі і для нашого підприємства. Концепція «зеленого» енергетичного переходу передбачає суттєве зростання частки електроенергії, виробленої з ВДЕ, в енергобалансі країни. Без тіні сумніву я скажу, що оцінюю роботу нашого підприємства в 2019 році дуже високо. Чому? Відповідь дуже проста.
По-перше, ми виконали усі ті завдання, які стояли перед нами у минулому році. Стосовно наших взаємовідносин з виробниками з ВДЕ – за минулий рік ми повністю розрахувалися з ними – було придбано 3,1 млн МВт-год і сплачено 15,8 млрд грн.
По-друге, завдяки роботі Гарантованого покупця побутові споживачі, тобто населення, зокрема і ми з вами, забезпечені доступною електроенергією.
Стосовно наших досягнень.
Першим досягненням, я вважаю, є форсований запуск підприємства до початку роботи нового ринку. Це було непросто тому, що в нашому розпорядженні до початку роботи було буквально два тижні, щоб отримати всі необхідні дозвільні документи, зареєструватися, відкрити рахунки, зібрати необхідний колектив, провести перші торги.
Друге досягнення – це переукладання договорів на старті роботи та успішні договірні кампанії протягом другого півріччя 2019 року. Ми уклали сотні договорів. Це була титанічна робота всіх наших колег ще й тому, що штат не укомплектований повністю. Пишаюся нашими співробітникам, вони доклали неймовірних зусиль, щоб договірні кампанії пройшли успішно.
І третє досягнення – це результати роботи. Вони полягають у тому, що за рахунок іншого виду нашої діяльності (ПСО для населення) у 2019 році ми отримали додаткові доходи, які спрямували на виплати за «зеленим» тарифом. Це близько 2,4 млрд грн (без ПДВ).
Звідки ці доходи? Від продажу на РДН?
Так, від продажу електроенергії на організованих ринках та постачальникам універсальних послуг.
Про ПСО для населення
Давайте зупинимося на постачальниках універсальних послуг. Вони повністю з вами розрахувалися після перерахунку обсягів та коштів у минулому році?
Так, вони розрахувалися відповідно до вимог постанови Кабінету міністрів. Там було передбачено три етапи розрахунків, які ПУП виконали вчасно та в повному обсязі.
З цього року це питання уже вирішене, обсяги електроенергії для населення скориговані і вже не буде надмірних виплат?
Ми порушували це питання з початку роботи ринку, ініціювали внесення змін до нормативно-правових актів. Як результат – була прийнята постанова КМУ №1003 від 09.12.2019р, яка врегулювала це питання. Ми здійснили перерахунки за минулий рік. Наразі коригування виконуються за фактом місяця. Ми отримуємо дані, продаємо електроенергію постачальникам за прогнозними обсягами, потім здійснюємо перерахунок на фактичні дані.
Чи дуже відрізняється прогнозне і фактичне значення?
Відхилення фізичних прогнозних обсягів від фактичних є незначним. Але у вартісному виразі обсяги перевищення є суттєвими, оскільки для їх розрахунку застосовується ціна РДН, яка більш ніж вдесятеро перевищує ціну, за якою відпускається електроенергія для постачання населенню (у січні-лютому вона становила близько 10,4 коп./кВ-год).
Всім постачальникам, регіонам відпускається за такою ціною чи це середнє значення?
Ні, кожному постачальнику універсальних послуг індивідуально розраховується ціна, виходячи з тих складових, які передбачені діючим законодавством.
За областями такі складові відрізняються?
Так. За конфігурацією електромереж та структурі споживання всі області відрізняються. Деякі регіони більш промислові, відповідно, там частка населення становить іноді менше половини, а є області, в яких частка населення доходить і до 75-80%. Зрозумійте, що це зовсім різні системи розподілу та передачі електричної енергії. Відповідно, різні витрати на утримання цих систем. Для населення завжди довжина ліній розподілу набагато більша, ніж для промислових підприємств. Промислові підприємства зазвичай знаходяться або біля високовольтних ліній, або біля джерел генерації, тому там витрати на передачу та розподіл значно менші в кількісному виразі, ніж для населення. Візьміть, для прикладу, гірські регіони Закарпаття, де при низькій густоті населення велика протяжність ліній електропередачі та, відповідно, значні витрати, пов’язані з транспортуванням та поставкою 1 кВт-год до кінцевого споживача.
Розпорошена мережа виходить…
Так, мережі дуже відрізняються в різних областях. Тому і різні тарифи на розподіл, це нормальне явище у більшості країн світу.
Як ви ставитеся до позиції екс-міністра енергетики Олексія Оржеля скасувати знижку 90 коп./кВт-год для населення, яке споживає до 100 кВт-год в місяць?
На його думку, це дасть можливість зменшити обсяг ПСО. Це питання найвищого рівня державного управління, тобто Верховної Ради, КМУ, Міністерства.
Як енергетик я вважаю, що за електроенергію потрібно платити рівно стільки, скільки вона коштує. Водночас, як побутовий споживач, я зацікавлений в отриманні дешевої електричної енергії.
Ви не рахували різні варіанти, чи то скасування знижки для споживання до 100 кВт-год, чи то запровадження ринкової ціни для споживачів від 500 кВт-год?
Ми прорахували різні варіанти, виходячи з затвердженого Прогнозного балансу, співставляли їх з відповідними розрахунками, здійсненими Проєктом енергетичної безпеки USAID, з яким ми співпрацюємо. Ми майже зійшлися у результатах цих розрахунків. Почекаємо, коли буде ухвалено оновлений прогнозний баланс електроенергії на поточний рік. Виходячи з цього, зокрема з обсягів зеленої генерації, можна буде робити розрахунки, зараз це не доречно.
Про виконання ПСО в Острові Бурштинської ТЕС
Ви купуєте електроенергію для покриття потреб населення в Острові Бурштинської ТЕС, в тому числі у самої ТЕС. Чи дозволяє вам законодавство імпортувати електроенергію, якщо вона дешевше, ніж у ТЕС, наприклад, у певні години?
У нас наразі немає можливості для здійснення імпорту.
Це має бути ліцензія?
Повинні бути певні документи, які б дозволили здійснювати такі операції. Також необхідний окремий штат людей для міжнародної торгівлі. Наразі такі обсяги порівняно незначні, їх можна придбати в самому острові у когось іншого, і це доцільніше, ніж нести відповідальність за недотримання обсягів імпорту.
Купувати у імпортерів вже в середині країни?
Ми маємо таке право. В Острові Бурштинської ТЕС ми купуємо не лише на організованих ринках, а і за двосторонніми договорами.
А ви купуєте у трейдерів електроенергію для потреб населення Бурштинського острову, якщо вона дешевше буде, ніж у ТЕС?
Звісно, якщо це дешевше. Ми це і робимо, і будемо оголошувати аукціони й надалі.
Вже купуються якісь обсяги?
В минулому році нам пропонували, і ми купували. Але кожний випадок ми аналізуємо з точки зору впливу на економічну доцільність, і лише після цього ухвалюємо рішення про придбання таких обсягів. Деякі обсяги ми придбали, але у певних випадках нам було вигідніше купити на інших сегментах ринку виходячи з економічної доцільності.
Якщо і купувати, то ви маєте вийти на прозорий майданчик двосторонніх договорів?
Так, було прийнято рішення не тільки з проведення аукціонів на продаж, але й з купівлі. Це була наша ініціатива, і ми маємо право оголошувати аукціони з купівлі електроенергії.
Як рухаються такі аукціони в Острові БуТЕС? Наскільки відомо, вони не дуже результативні?
Ви ж розумієте, які ціни складалися в минулому році в Бурштинському острові.
Високі.
Я ж говорю, в більшості випадків нам було вигідніше купувати на інших сегментах ринку. Ми ж все-таки маємо підходити з точки зору економічної вигоди, здешевлення наших послуг та зменшення витрат, пов’язаних з виконанням спецобов’язків.
Чи було б вам цікаво імпортувати електроенергію в ОЕС України для виконання спецобов’язків?
У нас право на придбання електричної енергії є лише в Бурштинському острові.
В торговій зоні ОЕС України ви можете купувати лише у Енергоатома та Укргідроенерго?
І на організованих ринках. В деякі години складається ситуація, коли тих обсягів, які ми купуємо у Енергоатома і Укргідроенерго, не вистачає для забезпечення наших зобов’язань перед постачальниками універсальних послуг. Тоді ми, відповідно до вимог законодавства, маємо вийти на організовані ринки й придбати там відповідні обсяги.
Про боргову ситуацію
Які у вас на сьогодні є борги перед Енергоатомом, яким ви бачите механізм їх покриття? Які кроки мають бути зі сторони Енергоатому?
Дійсно, ми маємо певні борги перед Енергоатомом. Це питання розглядається на даний час в площині розстрочки оплати частини тих обсягів, які були нами придбані. Це було пов’язано з об’єктивними причинами, з тими проблемами, які існували на ринку на той момент. Це пов’язано із діяльністю на цих ринках, яка, говорячи чесно, була для нас дуже витратною, тому й виникли проблеми. Але ми маємо надію, що ми з часом ці питання закриємо.
Щодо проблеми з перевищенням витрат над доходами. Це було ситуативно? Зараз вже ситуація змінилася?
Це було ситуативно. Ситуація змінюється, але ще потрібен час для її аналізу та підготовки пропозицій щодо недопущення подібних ситуацій в майбутньому.
Чому виникло перевищення витрат над доходами на початку року?
Вже багато було сказано про цю ситуацію, не думаю, що розповім вам щось нове. Всі виробники, які працювали на організованих ринках (РДН, ВДР), тоді отримували збитки. І ми, як найбільший трейдер, також зазнали втрат.
Чи вплинуло на виконання вами ПСО збільшення присутності Енергоатома на РДН до 15% відпуску з початку року?
Виконання ПСО залежить від обсягів, які ми купуємо у виробників, і від цін, які склалися, особливо на ринках двосторонніх контрактів і на організованих сегментах – РДН, ВДР. Якщо у нас в минулому році середня ціна десь доходила до 350-400 грн/МВт-год для постачальників універсальних послуг, то зараз вона знизилася на 100-150 грн/МВт-год. Якщо ця ціна знизилася, значить нам треба більше коштів для компенсації цієї різниці, а їх ми можемо отримати на РДН. Якщо обсяги, які нам продаються, зменшуються, то ми, відповідно, маємо менше можливостей продати електроенергію на РДН, ВДР та на балансуючому ринку, щоб компенсувати ці втрати, та розрахуватися з виробниками – Енергоатомом та Укргідроенерго.
Перед Укргідроенерго у вас немає боргів?
Ми завжди використовуємо принцип рівного підходу до наших контрагентів. Якщо у нас є два виробники, які нам постачають енергію, ми здійснюємо розрахунки з ними пропорційно.
Тобто перед Укргідроенерго у вас є борги, але набагато менші, ніж перед Енергоатомом?
Так. В грошовому виразі є різниця, але процент сплати однаковий. Борг перед Укргідроенерго набагато менший тому, що і обсяги купівлі в Укргідроенерго набагато менші, ніж в Енергоатома.
Які зараз борги Укренерго перед вами?
Борги Укренерго перед нами зараз обчислюються мільярдами.
Ви працюєте з Укренерго, щоб вирішити цю проблему ґрунтовно, щоб не виникало ситуативного боргу кожен місяць?
Ми вживаємо заходів, постійно знаходимося на зв’язку з фахівцями Укренерго. Ми регулярно доповідаємо про стан заборгованості і регулятору, і міністерству, і Кабінету міністрів. Ми інформуємо всіх стосовно цієї ситуації. Але є один нюанс, який необхідно зазначити. Я ще раз нагадую, ми виконуємо спеціальні обов’язки, і Законом України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що ми надаємо послугу НЕК «Укренерго». А НЕК «Укренерго» зобов’язана її сплатити. Тож запитання «Де Укренерго взяти кошти для оплати отриманої послуги?» має бути адресоване не Гарантованому покупцю.
Про балансуючий ринок
Яке ваше бачення щодо граничних цін на балансуючому ринку, які вступили в дію з 1 березня?
В перші дні запровадження нових цін не всі суб’єкти були в курсі особливостей їх формування, дехто лише отримавши проміжні результати по факту роботи на балансуючому ринку почали приймати більш активну участь на РДН та ВДР. Ми вважаємо, що зміни до Правил ринку будуть вноситися і в подальшому. Ринок працює менше року, учасники на практиці дізнаються про певні моменти його діяльності. Виникають ситуації, які потребують оперативного втручання, зокрема і шляхом внесення змін до законодавства.
Біля третини тих обсягів, які ми продаємо на РДН та ВДР, не знаходять свого покупця і випадають на балансуючий ринок
Чи правильні зміни в регулюванні price caps на балансуючому ринку в напрямі того, що якщо ви – винуватець небалансу, то ви маєте або дорого купувати дефіцит, або дуже дешево продавати профіцит?
Це правильно, але це було б правильніше, якби був збалансований попит та пропозиція, а не такий дисбаланс, який зараз існує на організованих ринках. В даній ситуації близько третини тих обсягів, які ми продаємо на РДН та ВДР, не знаходять свого покупця і випадають на балансуючий ринок. На сьогодні пропозиція значно перевищує попит. Це і проблеми погоди, яка не була схожа на зимову, це і проблеми роботи промисловості, що також зменшує споживання.
Ви не намагалися зменшити пропозицію на організованих сегментах ринку?
Є один момент – вся електроенергія, яка нам продана Енергоатомом і Укргідроенерго (в обсягах, необхідних для забезпечення населення), продається за двосторонніми контрактами постачальникам універсальних послуг, а залишки – на організованих ринках.
Можливо варто зменшити закупівлю в Енергоатома та Укргідроенерго?
Тоді у нас буде недостатньо коштів, щоб компенсувати різницю між цінами закупівлі електроенергії у виробників та продажу ПУП. Як варіант (ми це питання порушуємо на різних рівнях) – дозволити здійснювати продаж електроенергії за двосторонніми контрактами через аукціон – щоб ми оголошували аукціон на продаж електроенергії і продавали за двосторонніми контрактами. Можливо це сприятиме зменшенню пропозиції на організованих сегментах ринку.
Ще один варіант – ми пропонуємо зобов’язати таких учасників ринку, як ПУП, купувати частину необхідних обсягів на організованих ринках. Це збільшить попит, вирівняє його співвідношення до пропозиції. Лише в цьому випадку буде формуватися більш зважена і конкурентна ціна.
І ви не будете випадати на балансуючий ринок…
Так, і тоді ми зможемо кожну додаткову копійку, отриману на цих ринках, спрямовувати на виплату «зеленій» генерації. Збільшуючи обсяг виплат «зеленій» генерації, зменшується розмір послуги ОСП, навантаження на тариф на передачу, всю галузь та споживачів в цілому.
А який у вас загальний фінансовий результат на балансуючому ринку? Ви в плюсі чи в мінусі?
До останнього часу результат на балансуючому ринку був в нашу користь.
Про сектор ВДЕ
В Прогнозному балансі зараз закладено 9 млрд кВт-год із ВДЕ. Так, за прогнозом – 9 млрд кВт-год. А ви прогнозуєте 12 млрд кВт-год?
Це не лише ми прогнозуємо. Це і висновки експертів, які ми також черпаємо із відкритих джерел. Ми допускаємо, що ці обсяги можуть бути навіть більшими, але орієнтуємося на 12 млрд кВт- год. Це, як розумієте, значний обсяг.
Суттєве збільшення обсягу виробництва «зеленої» енергії – це з одної сторони добре, а з іншої – система має бути готова до такого збільшення. І система, і фінанси держави повинні бути готові, адже це суттєві збільшення тих дотацій, які надаються «зеленій» генерації та населенню.
Ви звертались у міністерство щодо перегляду балансу? Об’єктивно його треба переглянути.
Ініціатором перегляду балансу можуть бути ті, хто за нього відповідають. В першу чергу, це НЕК «Укренерго», власне міністерство, яке відповідає за енергетичний баланс країни. Ми не можемо бути ініціатором перегляду, оскільки є ланкою механізму виконання спеціальних обов’язків.
Баланс є, і ми маємо надію, що він складений правильно, з урахуванням реальних прогнозів щодо виробництва «зеленої» електроенергії.
Але ж, наприклад, Укргідроенерго суттєво «просяде», адже мала водність, а вони є учасником виконання спецобов’язків.
Необхідне уточнення Прогнозного балансу, де будуть ґрунтовні розрахунки. Вирішувати питання забезпечення виконання спецобов’язків потрібно спокійно, виважено і далекоглядно.
Як, на вашу думку, з якими результатами мають вийти інвестори та Мінекоенерго з процесу медіації, які кроки треба вжити, щоб зменшити фінансове навантаження сектору ВДЕ принаймні на цей рік?
Рішення, яке буде ухвалено, має задовольнити всіх учасників процесу. Ними є виробники за «зеленим» тарифом, всі наші споживачі, які, хочуть використовувати чисту електричну енергію. Ми всі є учасниками ринку тому, що підтримка «зеленої» генерації здійснюється за рахунок всіх нас. Тому має бути знайдено баланс, який задовольнить всі сторони цього процесу.
Баланс може бути знайдений лише у випадку, коли всі учасники підуть на певні поступки. Це повинні бути поступки як зі сторони виробників, так і зі сторони тих учасників, за рахунок коштів яких здійснюється фінансування. В кінцевому результаті, як це передбачено Концепцією «зеленого» переходу, ми маємо все-таки прийти до цивілізованих стандартів нашого часу – максимального використання енергії виробленої з альтернативних джерел, з чистої енергії.
Про розширення можливостей трейдингу
Як просувається ідея виходу Гарантованого покупця на ринок двосторонніх договорів з продажем, скажімо так «зайвої», атомної та гідроелектроенергії?
В процесі.
Які обсяги ви зможете продавати за таким механізмом?
Для визначення обсягів, які нам необхідно буде винести на торгівлю за двосторонніми контрактами, потрібно здійснювати постійний аналіз ситуації щодо попиту та пропозиції на РДН та ВДР.
Було б непогано, якби нам також було дозволено продавати за двосторонніми контрактами обсяги електроенергії, яку ми купуємо в «зеленої» генерації. Адже є низка зацікавлених організацій, які готові купувати чисту електроенергію. Але для цього треба вести підготовчу роботу – отримати сертифікати відповідності електричної енергії тощо. Це непроста робота, але в цьому напрямі ми також працюємо.
Якби нам дозволили продавати обсяги «зеленої» генерації за двосторонніми контрактами за ціною РДН або вище, це нам дозволило б зменшити ту частку електроенергії, яку ми виставляємо за мінімальними цінами, і також вплинути на нормалізацію цінової ситуації на ринку. Адже з часом, наприклад, у квітні-травні, може виникнути така ситуація, що ціни можуть сформуватися за обсягами виставленої «зеленої» генерації за ціною 10 грн/МВт-год.
Як розвивається ініціатива продажу «зеленої» електроенергії за двосторонніми договорами?
Щодо «зелених» поки є загальне бачення, але цю ідею треба конкретизувати та доопрацьовувати. Необхідно багато законодавчих змін.
На вашу думку, «зелену» електроенергію можна продати на ринку двосторонніх договорів за ціною РДН чи за трохи нижчою ціною?
Якщо буде сертифікат відповідності, будуть охочі купувати таку електроенергію і вище ціни РДН навіть в 1,5-2 рази. Ми вже спілкувалися з цього приводу з фахівцями. Є споживачі, які готові купувати цю електроенергію – це здебільшого великі закордонні компанії, які прагнуть асоціювати себе з чистою енергією.
Офіс компанії, який споживає лише енергію з ВДЕ...
Так. Є й такі моменти, тому ми можемо використовувати такий попит. Навіть до конкретного побутового споживача треба доводити це. Наприклад, є людина, яка говорить: «Мені все одно, за скільки купувати електроенергію, якщо вона чиста. Я готовий її придбати за 5 грн/кВт-год». Але це треба впроваджувати на законодавчому рівні, передбачити такі механізми. І тоді, я думаю, процес в деякій мірі зрушить з місця.
Про «зелені» аукціони та відповідальність за небаланси ВДЕ
Як ведеться робота з підготовки до «зелених» аукціонів?
З нашої сторони проведена вся необхідна робота, наше підприємство – готове. Але є моменти, які залежать не від нас – до цього часу ще немає квот.
Ви спілкувалися з інвесторами, вони хочуть прийти на такі аукціони, адже вже є купа укладених prePPAs?
Нещодавно був форум, на якому один із інвесторів заявив, що вони в будь-якому випадку будуть брати участь. Вони укладали prePPA і в подальшому планують брати активну участь в аукціонах.
Рішення щодо ВДЕ треба було приймати у минулому році, а зараз, коли укладені prePPAs, різати по-живому – це не нормально
Як на вашу думку, чи будуть учасники?
Будуть, але все буде залежати від тих рішень, які будуть прийняті. Якщо будуть прийняті непопулярні рішення, це відлякає інвесторів, як це було 2014-2015рр. Я думаю, що всі це прекрасно розуміють.
Ми маємо розуміти, що перші проблеми, пов’язані з розрахунками із «зеленими», виникли в липні 2019р. Їх би не було, якби свого часу були вжиті заходи. Це не значить, що альтернативну енергетику треба обмежувати. Треба, щоб вона розвивалася тими темпами, які дозволять її нормально фінансувати і досягнути тих результатів, які держава передбачає в частині збільшення частки ВДЕ.
Рішення треба було приймати ще в минулому році, починаючи з серпня. Якби в серпні серйозно зайнялися цією проблемою, були б знайдені оптимальні рішення, які б задовольнили усі сторони цього процесу. А якщо на даний момент уже укладені договори prePPA, то різати по-живому – це не той шлях, який вирішить проблему. В даному випадку учасники переговорів повинні йти на зустріч один одному, шукати ті шляхи, які дозволять цій ситуації знайти прийнятне рішення для всіх сторін.
Ви підтримуєте перехід до аукціонної моделі?
Зрозуміло, треба вдосконалювати і працювати на зменшення ціни альтернативної енергетики. Як приклад візьмемо Європу, де суттєво знизилася ціна. Я думаю, ми йдемо в цьому напрямку. Ми просто нікуди не дінемося, вартість обладнання (панелей) зменшується, відповідно буде зменшуватися ціна. В Європі ціна конкурентна з різними видами генерації. Але там є особливість у тому, що деяка генерація вже з часом себе окупила, тому в середньому ціна виходить нижча.
Чи ведуть виробники з ВДЕ роботу щодо прогнозування свого виробітку?
Я вам скажу, що активно ведуть. В цьому році відповідальності немає, а от з наступного року – 10%. Вже дуже активно починають роботу щодо прогнозування обсягів виробництва.
І сонячна, і вітрова генерація?
Більшість виробників за «зеленим» тарифом мають досить точне прогнозування. Ми аналізуємо прогнозні дані, які надає нам генерація, та дані фактичного виробництва. Прогнози великих станцій майже повністю співпадають з фактичними даними. Є частина малих ВАД, які дуже погано прогнозують, і відхилення становлять до 1000%, ми з ними проводимо роз’яснювальну роботу. Сумарно є відхилення, але це нормальна ситуація і допустимі похибки.
Яка ваша позиція щодо відповідальності за небаланси ВДЕ?
Зараз вона нульова, а закон передбачає її поетапне збільшення. Відповідальність за небаланси, і ті норми, які передбачені законом, в деякій мірі залежать від технічних складових цієї проблеми. Якщо є воля чи бажання збільшити відповідальність, потрібно зробити це комплексно, щоб такий крок був забезпечений і з технічної, і з фінансової сторони.
Що ви маєте на увазі під технічною складовою?
Необхідні програмні продукти, повинні бути певні методики, інші стимулюючі заходи. Має бути не лише грошова складова. Повинні інші бути фактори, для того щоб підвищити відповідальність за небаланс. А перш за все, треба внести зміни до нормативно-правових актів, які також будуть задовольняти всі сторони процесу.