1 minute
Незважаючи на певну готовність ДП «Енергоринок» до створення оператора ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року, ще багато вимог потрібно виконати для початку роботи нового ринку. Викликає також чимало питань готовність до нового ринку адміністратора комерційного обліку, функції якого покладені на оператора системи передачі. Щодо особливостей роботи та функцій оператора ринку, адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків спеціально для Mind розповіла Марина Гріцишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.
ДЖЕРЕЛО: MIND
Із запровадженням нового ринку електричної енергії України очікується, що запрацюють ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий та балансуючий ринок. Забезпечення функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку покладено на оператора ринку. Водночас балансуючий ринок буде організований оператором системи передачі, який забезпечує роботу цього ринку як адміністратор розрахунків. При цьому комерційний облік на ринку електричної енергії буде забезпечений оператором системи передачі як адміністратором комерційного обліку.
Для порівняння: робота ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку країн ЄС організована операторами системи передачі та назначеними операторами ринку електроенергії (NEMO). У країнах ЄС працюють 15 назначених операторів ринку електричної енергії, кожний із яких працює в одній або кількох країнах. При цьому найбільшими назначеними операторами ринку електроенергії країн ЄС є EPEX SPOT та NORD POOL.
Зокрема, до учасників EPEX SPOT належать близько 37% усіх учасників ринку з Німеччини, майже 12% з Швейцарії, 8% з Великобританії, а також учасники з Італії, Франції, Австрії, Польщі, Чехії та Румунії. NORD POOL складається із 380 компаній із 20 країн на ринках північних та Балтійських регіонів, Німеччини та на ринку Великобританії.
Незважаючи на значний обсяг зробленої роботи для впровадження нового ринку електричної енергії, оператор ринку все ще працює на базі філії ДП «Енергоринок». Як вже писав Mind, функції адміністратора розрахунків та комерційного обліку покладені на «Укренерго». Водночас «Укренерго» все ще не пройшов корпоратизацію та сертифікацію для роботи на новому ринку електричної енергії.
Хто такий оператор ринку? Під оператором ринку електричної енергії розуміється юридична особа, яка забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, а також організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках. Для створення оператору ринку Кабінет міністрів України має провести реорганізацію ДП «Енергоринок» шляхом виділення з його складу філії та на її базі створити оператора ринку.
Філія «Оператор ринку» була створена за наказом ДП «Енергоринок» 17 жовтня 2017 року. На базі філії протягом 24 місяців з дати набрання чинності Закону України «Про ринок електричної енергії» повинен бути створений оператор ринку. При цьому оператор ринку буде створений у формі акціонерного товариства із 100% акцій статутного капіталу в державній власності, які не підлягають приватизації або відчуженню.
До основних функцій оператора ринку можна віднести:
- забезпечення функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку;
- визначення обсягів купівлі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та ціни на електричну енергію;
- створення умов для забезпечення розрахунків за куплену/продану електричну енергію.
Для провадження діяльності на новому ринку електричної енергії оператор ринку повинен:
- отримати ліцензію; та
- укласти договір про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
При цьому оператор ринку не має права здійснювати діяльність з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії споживачу, а також трейдерську діяльність.
Для організації роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку ДП «Енергоринок» було закуплено програмне забезпечення словацької компанії SFERA,a.s.. З 15 січня 2019 року філія «Оператор ринку» розпочала тестові операції з купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку на новому програмному комплексі оператора ринку XMtrade®/PXS. Проте за результатами тестування, ДП «Енергоринок» повідомив про низьку активність учасників.
Які головні функції адміністратора розрахунків? Під адміністратором розрахунків мається на увазі юридична особа, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг. Із впровадженням нового ринку електричної енергії функції адміністратора розрахунків будуть покладені на «Укренерго» як оператора системи передачі.
До головних функцій адміністратора розрахунків належать:
- реєстрація учасників ринку, сторін, відповідальних за баланс, і постачальників послуг з балансування, та ведення відповідних реєстрів;
- створення та ведення бази даних договірних обсягів купівлі-продажу і фактичних обсягів відпуску та/або споживання, та експорту або імпорту учасників ринку;
- розрахунок цін та обсягів небалансів електричної енергії та відповідних платежів за них.
Для виконання функцій адміністратора розрахунків з 1 квітня 2019 року «Укренерго» розпочав процедуру реєстрації учасників ринку електричної енергії відповідно до Правил ринку. Реєстрація учасників потрібна для роботи на новому ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року. Крім того, реєстрація учасників необхідна також для тестування Підсистеми прийому та обробки графіків учасників ринку та функції Адміністратора розрахунків у частині реєстрації учасників ринку.
У чому полягає робота адміністратора комерційного обліку? Під адміністратором комерційного обліку мається на увазі юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії. Функції адміністратора комерційного обліку із впровадженням нового ринку будуть виконуватись «Укренерго» як оператором системи передачі.
До головних функцій адміністратора комерційного обліку належать:
- здійснення адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом забезпечення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку автоматизованих систем;
- координація інформаційного обміну на ринку електричної енергії;
- створення та управління базами даних комерційного обліку електричної енергії;
- надання даних комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку.
Для виконання зазначених функцій адміністратор комерційного обліку використовуватиме центральну інформаційно-комунікаційну платформу, яка називається Датахаб. За допомогою Датахабу адміністратор комерційного обліку керуватиме основними даними та інформаційним обміном цими даними на ринку електричної енергії. Датахаб має містити дані комерційного обліку електричної енергії, централізовані реєстри постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем.
Програмне забезпечення Датахаб ще не закуплене «Укренерго». Тендер на закупівлю програмного забезпечення оголошувався у вересні 2017 та 2018 року. Проте у зв’язку із відсутністю кваліфікованих пропозицій не вдалось закупити необхідне програмне забезпечення. Однією з причин відсутності кваліфікованих пропозицій називається значний обсяг роботи. Для прикладу: Датахаб у Данії працює із 3,3 млн точок комерційного обліку, а в Україні таких точок комерційного обліку налічується 21 млн.
Однак, за інформацією від «Укренерго», 5 квітня 2019 року були розкриті тендерні пропозиції для закупівлі програмного забезпечення для адміністратора комерційного обліку. У цьому тендері візьмуть участь такі компанії, як Robotron Datenbank-Software GmbH (Німеччина), консорціум у складі Siemens AG (Австрія), «Сіменс Україна», Siemens AS (Німеччина), Omnetric GmbH (Норвегія) та IP Systems Informatikai Zartkoruen Mukuodo Reszvenytarsasag (Угорщина).
У той же час до моменту запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції адміністратора комерційного обліку виконують оператори електричних мереж.
Таким чином, для впровадження нового ринку електричної енергії потрібна подальша підготовка оператора ринку, адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку. Крім виконання вимог щодо належного створення цих учасників ринку, багато відкритих питань стосується підготовки програмного забезпечення для нового ринку.