Трейдінг електроенергії в Україні

В Україні працює новий оптовий ринок електроенергії, правила якого суттєво відрізняються від звичної за останні 20 років моделі «енергетичного пулу». А нові правила формують нові умови роботи та нові стратегії відносин постачальників з клієнтами.

На оптовому ринку працюють трейдери та постачальники, діяльність яких обмежується ліцензійними умовами, що затверджені національним енергетичним Регулятором: Національною комісією, що сдійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Ліцензійні умови що регулюють діяльність постачальника електроенергії, включають в себе ліцензійні умови трейдерської діяльності. 

Трейдер - суб’єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу за договором постачання електричної енергії споживачу.

Із запуском оптового ринку електроенергії стають доступні кілька нових організованих сегментів ринку:

  • ринок на добу на перед (РДН), - організований сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу
  • внутрішньодобовий ринок (ВДР), - організований сегмент ринку електричної енергії, на якому купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку "на добу наперед" та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії 
  • балансуючий ринок (БР), - організований сегмент риноку, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії
  • ринок двосторонніх договорів (РДД), - ринок вільних комерційних взаємовідносин, в тому числі з використанням біржових платформ, та його найцікавіший для трейдерів ринок форвардних контрактів.

Які принципи притаманні трейдерській діяльності?

Принцип 1. Оптовий ринок електроенергії — це чисто фінансовий ринок, а його механізми — це фінансові механізми забезпечення реалізації угоди купівлі-продажу. Це не має нічого спільного з товарами.

Принцип 2. Договір, укладений на оптовому ринку, нерозривний. Вірніше — його розірвання коштує безумних грошей. Тому заздалегідь потрібно знати графік споживання клієнта і спрогнозувати ціни, щоб спланувати необхідні поставки. І графік доведеться звіряти щоденно та погодинно під час дії контракту, щоб не «вилетіти» на найдорожчий сегмент — балансуючий ринок.

Принцип 3. Трейдер має прогнозувати ціни на ринку, але ніколи не купувати електроенергію за прогнозною ціною. Прогноз визначає стратегію трейдера: що, де, яким способом купувати, щоб отримати оптимальну ціну. А купувати потрібно за форвардною ціною, яку визначив ринок методом попиту і пропозиції.

Принцип 4. Робота трейдера — це робота з ризиками. Ціна електроенергії на ринку може змінюватись щогодини, але трейдер мусить продавати електроенергію за контрактною ціною. Оптовий ринок живе одним життям, а роздрібний — інший.

Принцип 5. У своїх прогнозах трейдер враховує, як на вартість електроенергії вплинуть регуляторні обмеження (наприклад, price caps), доступність потужностей, ремонтні кампанії, збільшення ролі відновлювальних джерел енергії, доступність імпорту, характеристики споживання, погодні умови.

Принцип 6. Трейдери орієнтуються та обирають форвардний ринок як найоптимальніший, з точки зору формування ціни. На цьому ринку продається мікс електроенергії різної генерації (атомна, теплова, гідро-). Тоді як двосторонні договори — це конкретний договір з конкретною генерацією, який ніколи не має ознак оптимальної ціни.

Принцип 7. Трейдери використовують в своїй діяльності безліч аналітичних даних: першоджерела, статистику, аналітичні дослідження, тощо.

Трейдери мають право:

1) купувати та продавати електричну енергію на ринку електричної енергії, здійснювати експорт-імпорт електричної енергії за вільними цінами;

2) вільно обирати контрагента за двостороннім договором;

3) на своєчасне та у повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів;

4) доступу до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

5) інші права, передбачені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умовами договорів, укладеними ними на ринку електричної енергії.

Трейдери зобов’язані:

1) дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

2) укладати договори, обов’язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів;

3) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, зокрема імпортованої та експортованої електричної енергії, у порядку, визначеному правилами ринку;

4) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії відповідно до правил ринку;

5) сплачувати своєчасно та в повному обсязі за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та послуги, що надаються на ринку електричної енергії;

6) надавати Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством.

Крім оптової торгівлі електроенергією, трейдери забезпечують функціонування балансуючих груп, імпорт та експорт електроенергії. 

Джерело: Українська енергетика